İş hayatı, nasıl bitmek bilmeyen bir kaynaktır ki üzerine yazılanlar, çizilenler, söylenenler asla tükenmiyor. En ufak bir parçasından bile sınırsız konu çıkabiliyor. Dahası kapsadığı insan kesimi bu kadar geniş olunca bu konuya olan talep asla tükenmiyor.

Yeni mezunlar için iş bulma ve mülakat süreci,

İş hayatına yeni girenler için kariyer planlama süreci,

Biraz daha tecrübe edinmişler için yöneticilik, proje yönetimi gibi belli konulardaki yayınlar

ya da tüm çalışanları kapsayan sunum yapma becerileri, stres yönetimi,  fark yaratma vb. konulardaki kitaplar.

Aslında bu sürecin bir de öncesi var; tüm öğrencilik dönemi boyunca profesyonel hayata dair beklentilere ek beklentiler katlanarak artıyor. Dolayısıyla üniversite ve sonra iş dünyasına girer girmez sanki hayat güllük gülistanlık olacakmış diye düşünülüyor. Çünkü uzun zamandır beklenen ve hedeflenen bir durum gerçekleşmiş oluyor.

Ama firmaların en büyük parçasının insanlar olduğu ve insanların da kusursuz olmadığı düşünülürse bu beklenti tam anlamıyla karşılanamayabiliyor. Tabii ki istisnalar mevcut ama yeri geldiğinde bir günü bir gününü tutmayan insanoğlundan her gün aynı performans ve motivasyonu beklemek genelde bir ütopya olmaktan öteye geçmiyor. Fakat günümüzde birçok “duygusal” diye adlandırılan hareket, profesyonellik dışı görülüyor.

Bu konu ve benzeri konularda o kadar farklı görüş ve yaklaşımlar var ki konu biraz göreceli durumda, fakat şu da göz ardı edilmemeli; iş yerinde yöneticisinin hayatı hakkında sorduğu bir soru ya da üst düzey bir yöneticinin ismiyle hitap etmesi bile çalışana kendini kıymetli ve bulunduğu bütünün bir parçası olduğu hissini verebiliyor. Ama çoğu yerde bu gibi ortamlar zor yakalanıyor. Hatta çoğu kez çalışanlar arasında bu motivasyon eksikliği adeta bir virüs gibi yayılıyor.

Sonra sabah birbirlerine günaydın bile demekten geri duran, saat sayıp gün dolduran kişilerin oluşturduğu kurumlar artmaya başlıyor.

Çalışanlar, bir nevi firmanın dışa açılan penceresi gibi, firma hakkında çok fikir veriyor. Bu kitapta da işte bu pencerenin iş hayatındaki önemine dair ipuçlarını yakalamak mümkün.

Duygusal Sermaye

Mehmet Semih Söylemez

Final Kültür Sanat Yayınları