Son kitap yorumu ?Düşüş? üzerine Derya D. ile röportaj:)

Son yorumunuzda Düşüş?ü seçmenizin özel bir nedeni var mı?

Kitabı satın almadan önce içine baktığımda gördüğüm birkaç cümle bende oldukça merak uyandırdı.

?Gerçek aşk pek az rastlanan bir şeydir, aşağı yukarı yüzyılda iki ya da üç kez görülür. Bunların dışında boş gurur ya da can sıkıntısı vardır.?

?Artık çok geç, her zaman hep geç olacak. Çok şükür öyle!?

Camus kitaplarını kendi pencerenizden özetlemek isterseniz kısaca ne söyleyebilirsiniz?

Asla karşı tarafı tam olarak anlayamayacağınız ama anlamak için var gücünüzü ve zamanınızı sarf edeceğiniz bir birliktelik.

Birçok kitapta okuyan adeta başkarakter kendiymişçesine hikâyeyle özdeşleşir, bu kitap bu açıdan sizde nasıl bir etki uyandırdı?

Başkarakterin yerine kendimi tam anlamıyla koyabildiğimi söyleyemeyeceğim fakat birçok gözlemi ve tespiti oldukça dikkatimi çekti. Keyfini yeniden yerinde bulamayışını sağlıksızlık olarak yorumlayışı, ciddiyetin nerede olduğunu arayışı, yalnızlığını kanıtlayıp kendini erkekçe hüznün güzelliğine bırakışı, mutlu olmak için başkalarıyla fazla ilgilenilmemesi gerektiğine yönelik kesin kabulü, yanısıra çevresinde olan bir genç kızın babasına bedel ödetmek için düştüğü yanılgı, kapıcının karısının dul kalış öyküsü gibi birçok olayı aktarışı gibi.

Sizce bu kitap ile yazarın bize verdiği mesaj ne olabilir?

Kitabın içinde sanki yazarın kendi ağzıyla kitabı özetlediği bir cümle var gibi hissettim, çünkü bu satırlar, okuduğum an işte bu kitabın tam özeti dedirttirdi: ?Hepimiz birbirimize benzemiyor muyuz, böyle durmadan ve muhatapsızca konuşarak, önceden cevapları bilsek de hep aynı sorularla karşılaşarak??

Son olarak bu kitabı okumayı düşünenlere ne söylemek istersiniz?

Hayatın birçok anını ölümsüzmüşçesine yaşayan bir insanın öyküsünde kendilerinden bir parça bulabilecekleri bir yaşam alıntısı, başkahramanın gözünden günlük hayattan bir öyküye şahit olmak isteyenler için ideal bir seçim.

Düşüş

Albert Camus

Çeviren: Hüseyin Demirhan

Can Yayınları