Düşler Sirki, Angela Nanetti’nin Türkçeye yeni çevrilen çocuk romanı. Yine Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan çocuk romanı Dedem Bir Kiraz Ağacı ve gençlik romanı Kuyrukluyıldız Eken Adam gibi heyecanla okudum.

Kahramanımız Giacomo, her şeyin kokusunu alan ve bundan pek hoşnut bir çocuk. Babasının fırınından gelen çeşit çeşit ekmek kokusuna bayılıyor. Sokaklarda yürürken aldığı kokuların peşinden gidiyor.

Bir gün sınıfa farklı kokan bir kız katılıyor, Rocchina. Kimse onunla oturmak istemiyor, kötü koktuğunu söylüyorlar. Oysa Giacomo tanımadığı bu kokuya bayılıyor! Sonunda yan yana oturduklarında bunun patlamış mısır kokusu olduğunu öğreniyor yeni arkadaşından. Üstelik Rocchina sirkte çalışıyor!

Bu kadar ipucu yeter. Kitabı anlatıp okumaktan vazgeçmenize neden olmayacağım. Pek çok kitap inceleme yazısında neredeyse her şey anlatıldığından kitaplardan soğumak işten değil!

Giacomo’nun heyecan dolu maceraları, düşle gerçek arasındaki yolculukları okumaya değer. Çocuklar çok şanslı, böyle harika kitaplar onları bekliyor.

“Ama ben büyüdüm” diyorsanız yaşınızın bu kitabı keşfetmenize engel olmasına izin vermeyin.

Düşler Sirki

Angela Nanetti

Çeviren: Nilüfer Uğur Dalay

Günışığı Kitaplığı