Doğadayım serisi bir davet! Üstelik yalnızca çocuklara yönelik bir davet değil bu; bize, biz yüzünü doğanın, bilimin ve şiirin neşeli yüzüne dönmüş yetişkinlere de el sallayan bir davet. İcabet etmemek olmaz…

Henüz iki kitabı yayımlanan serinin ilk kitabı Bizim Kuşlar. Cemal Süreya’nın sözleriyle başlıyor Bizim Kuşlar: “Hayat kısa/Kuşlar uçuyor.” İyi de biliyor muyuz, hangi kuş ne zaman, nereye uçuyor? Çevremizde yaşayan, türlü anlamlar yüklediğimiz bu kuşları ne kadar tanıyoruz? Kuş gözlemcisi Zelal hemen işe girişiyor: işte kiremit renkli kızılgerdan, işte, kırların gezgini saka, işte zarif gagasıyla çulluk, kentin minik serserisi, serçe, işte gökyüzünde bir noktacık, sığırcık. Kenti paylaştığımız bu ve diğer dostlar Zelal’in şiirli anlatımı, Seda Mit’in göz alıcı çizgileriyle canlanıyor.

İkinci kitap ise Maymun Manzaraları. Bu kez Nazım Hikmet’in sesiyle aralıyoruz yemyeşil ağaçların dallarını. Ormanda, evrimin sırlarında yol alırken Zelal’in dizeleri yol gösteriyor bize.

“İnsan biricik değil ki canlılar arasında

Bir yaprak ulu hayat ağacında

Diye düşündü on sekiz yaşında.

Hepimiz, ortak bir atadan geliyormuşuz

Diye düşündü on dokuz yaşında.

Dünya bir şenlik yeri,

Zaman yolculuğunda gerçekleşmiş

canlıların çeşitliliği

Diye düşündü yirmi yaşında.”

Böyle böyle uzanıyoruz evrimin her an şaşırtan gizemlerine; primatlardan bize uzanan çeşitliliğe. Becerikli kapuçinler, adı güzel lemursu… Şempanzeler ve bonobolar… Şiir devam ediyor, Seda Mit renklerle, desenlerle söze beden katıyor.

Ağaçlar, Kedigiller ve Balıklar’la devam edecek olan seri, doğaya, bilime ve elbet şiire hoş bir temas sağlıyor. Çocuklar ve içimizde saklı olan (ama çok da saklanmaması gereken çocuklar) için…

Doğadayım; Bizim Kuşlar, Doğadayım; Maymun Manzaraları

Zelal Özgür Durmuş

Resimleyen: Seda Mit

Esen Kitap