Pes etmek ya da etmemek işte bütün mesele bu.:)

Bir alanda en iyi olmak yerine / ya da yeterince iyi olmayı seçmek.

1. veya 2. değilsen o alandan çekilmelisin, diyor Seth Godin.

Kitabı hem okurken hem bu yazıyı yazarken yazara % 100 katılıyor muyum çok emin olamadım. Hâlâ da değilim, sadece üzerinde durulup düşünülmesi gereken bir konu olduğundan şüphem yok.

Birincilikler, başarılar, meşakkatle tırmanılan mevkiler; öte yandan hayattaki derin iniş, hüsran ve sonuçsuzluklar.

Tünelin sonunda ışık görünmediği halde çıkıştaki ışığı hayal edip ona ulaşmayı deneyen insanlarla, yolun sonunun zaten kapalı olduğunu öngörüp dağı dolaşıp geçmeyi deneyenler.

İki durum da özünde sadece seçim, mevcut durumun da sonda ne olduğunu zaten göremiyoruz. Yani ya “Dip”teyiz ya da “Çıkmaz Sokak”‘ta. Kafa karıştırıyor değil mi?

“Çıkmaz Sokak”; yani pes edilmesi gereken anların ortak adı, yolun kapalı olduğunu kabullenme ve alternatif yollar arama ya da hedef değiştirme zamanı. Peki ya hedef çok yakınsa, yanlış bir pes edişse yaşanan; işte karşınızda DİP anları…

“Dip” kulağa ne kadar negatif gelse de aslında yukarıya çıkışın ilk adımı ve çok kıymetli bir farkındalık noktası. Hani o tüm umudun bitmeye yaklaştığı, çabaların artık sonuç vermeyeceğini düşünme anları; inecek, düşecek yer kalmamıştır.

İşte o anlar büyük sıçrayışların olacağı anlardır ve kesinlikle “Çıkmaz Sokak”larla karıştırılmamalıdır.

Ben hiç “Dip”te olmadım diyenlerdenseniz bir kez daha düşünmekte fayda var. Dip, asla olumlu yanıt alınamayacağı düşünülen 10. iş görüşmesi ya da paten kaymayı öğrenirken üst üste gerçekleşen 9. düşüş, gerçek aşkı bulma yolunda o sayısını unuttuğunuz aldanış. Yani başarıya en yakın an.

Peki, dipte pes etme opsiyonu hiç mi yok? Her dip “vazgeçMEmelisin” anlamı taşımıyor olabilir. Dip acısı, sonundaki ödüle değmeyecekse, vazgeçilesi bir diptir. Önemli olan ayrımı yapabilmek ve seçimde pişman olmamaktır. Hayat genel manasıyla tam bir seçimler topluluğu, seçim yapıyor ve sonuçlarını alıyoruz.

Seth Godin saptamasını yapmış ama seçimi bize bırakmış mı işte ona çok emin değilim.

Dip

Seth Godin

Çeviren: Demet Küçük

Profil Yayıncılık