?Ben bahçe kapısıyım,

güzün açık bıraktığı, çekip giderken?

Güzle birlikte gittin. Yağmur sesine karıştı adımların.  Rüzgâr kokunu getirdi, açık kapıdan. Terk edilmiş bir ev, ıslak kelimeler, açık kapı? sen giderken.

?alışmıştık yarı açık kapının eşiğinde oturmana

ellerinde bir söküğü mü onarırdın, geçmişi mi??

Hep pusluydu gözlerin / söylenmemiş sözler dilinde gizli. Geçmişten kaçarken kırdığın kalbim, yalnız ve üzgün.

?sana ulaşmak kolay değildi

geçmek gerekirdi geceyle ördüğün çiti

gözlerinde bir masalı gezdiren küçük kızı?

Ne zaman uzatsam ellerimi / karanlığı tuttum, sen diye. Kulağıma fısıldadığın masallardaki gibi sandım hayatı. Bilirdim, zordu sana ulaşmak. Kelimeler engin bir deniz gibi alıp götürdü seni / gecenin koynuna sığındım.

?bizim olmayan bir rüyanın kahramanlarıydık

anı defterlerindeki ilk cümleler gibi acemi?

Kimdi engelleri koyan; güz mü, sen mi? Hep saklandın. Kendinden kaçarken sığındığın bir liman mıydım? Tenha bir sokakta, acemi sözcüklerle ilerledik. Aynı anda dalmıştık rüyaya, farklı zamanlarda uyandık.

?kış evinin beklenmeyen konuğuydun

sen yuvasına geç kalmış bir güvercin telaşındayken

bitmemiş bir masal gibi katıldın aramıza?

Hep davetsiz misafirleri ağırladı bu kalp. Yine güz, yine soğuk ve üşüyorum. Hep telaşlı ve kapı eşiğindeydi sözlerin. Sonunu bizim yazdığımız bir masaldı yaşananlar, bitti.

Kanıt, beş bölümden oluşan bir şiir kitabı. 14 farklı şairin dizelerle okura tanıtıldığı ?Mahşerin Şairleri? ve yaşamın öyküsünü aktaran ?Söylenceler? bence kitabın en özel bölümleri. Zaman zaman düz yazı şeklinde de şiir yazan Salih Bolat?ın şiirlerinde doğa vurgusu çok fazladır. Şairle beraber ?salyangozun kaygısını? hisseder, kapı arkasında kalmış, söylenmemiş, öfkeli sözlerle yaşamla aramıza sıkışan boşluğa sarılırız.

Salih Bolat?ın açık bıraktığı bahçe kapısından içeri girdim ve şiirlerinde gezindim. Bu şiirlerle çıktığım duygu yolculuğumu sizlere aktardım. Türk şiirinin yalın ve özgün seslerinden olan Salih Bolat, şiirlerinde çoklukla yaşam, aşk ve doğa konularını işlemiştir. İlk şiir kitabı Yaşanan ile ?Akademi Kitabevi Şiir Başarı Ödülü?nü alan şair, Kanıt kitabı ile de ?Behçet Aysan Şiir Ödülü?nü almıştır. 1974 yılında öykü yazarak başladığı edebiyat yaşamına pek çok kitap ve ödül sığdırarak ilerlemektedir.

?sonsuza açılan bir geçit olmasam da

bahçe kapısıyım, kendine açılan?

Kanıt

Salih Bolat

Varlık Yayınları