Sizi kimler almadı oyunlarına, kimler öpmedi sizi?… “Buluşma” (Reunion), Anna Odell’in yazıp, yönetip oynadığı 2014 yapımı bir İsveç filmi. İstanbul Film Festivali kapsamında izlediğim film, eski sınıf arkadaşlarının düzenlediği bir buluşma partisiyle başlıyor. Aradan 20 yıl geçmiş. Anna ortalığı karıştırmaya kararlı. Herkesi teker teker süzüyor ve kadehe vurulan çatalla beraber film bir anda kopuyor!

Aslında Anna, dokuz yılını beraber geçirdiği ilkokul arkadaşlarının buluşma partisine çağrılmadı. Geleneği devam ettirerek partiyi onsuz yapmışlar. Bunu öğrenen Anna, çağrılmış gibi bir kurguyla bir buluşma filmi çekiyor ve tek tek herkesten hesap soruyor: Okulda neden beni aranıza almadınız? Bununla da bitmiyor, temsili oyuncularla hazırladığı filmi onu çağırmayan tüm sınıf arkadaşlarına izletiyor ve yüzlerine karşı soruyor: Neden? Hatta onu geri aramayan arkadaşlarını sokakta, iş yerlerinde bulup hesap soruyor. Herkes suçu bir başkasına atıyor. Anna da o “başkasına” gidip soruyor. Senaryonun gerçekliği ve insanın filmde işlenen kaçınılmaz doğal yapısı, ister istemez yine bir kuzey Avrupa filmi olan, Thomas Vinterberg’in 2012 yapımı “The Hunt”ını hatırlatıyor. Bir kurban seçiliyor, üstüne gidiliyor, böylece topluluk arasındaki bağ güçleniyor; herkes birbirine kenetleniyor.

Özellikle çocukluk yıllarında kendini sıkça gösteren, insanın içindeki radikal kötülüğü gözümüze sokan “Buluşma”, sakin temposuna rağmen hızla akıp giden bir film. Aslında işlenen olay, hepimizin içeriden ya da dışarıdan şahit olduğu çok sıradan bir çocukluk acımasızlığı. Fakat bir dışlanmanın bu kadar net ve direkt bir şekilde sorgulanması şaşırtıcı. Siz hiç denediniz mi? Size haksız davranan birine gidip “Neden bana böyle yaptın, bana bunu nasıl söyledin” dediniz mi? Halbuki banyoda yalnızken bu sahneleri neredeyse her gün içimizden canlandırıyoruz. İşte Anna Odell bunun filmini çekmiş, faillere izletmiş; aldığı tepkileri de bize aktarmış.

Buluşma (Återträffen)

Yönetmen: Anna Odell

Senaryo: Anna Odell