AFSAD’da tanıma şansı bulduğum Nuran Kansu Hoca’nın farkındalık yaratan kitabı, evlere hapsedilmiş çocukları ve dolayısıyla ailelerini parklara, bahçelere, en yakın ormana, kısaca doğaya çıkmaya ve onu yaşamaya teşvik ediyor.

“Araştırmalar, açık havada oynama şansı verilen çocukların fiziksel açıdan daha gelişmiş, hayal gücü daha kuvvetli, daha yaratıcı ve işbirliğine daha yatkın çocuklar olduğunu ortaya koyuyor” diyor, aynı zamanda eğitimci olan Nuran Kansu.

Son yıllarda ülkemizdeki okullarda da uygulanmaya başlanan çoklu zekâ programlarını ortaya çıkaran Harvard Üniversitesi’nden Prof. Howard Gardner her yeni doğan çocuğun, sekiz farklı zekâya sahip olduğunu ve yaşamı boyunca bu sekiz farklı zekâyı geliştirebileceğini söylüyor. Yazarımız kitabında, doğa ile etkileşim sırasında bu sekiz farklı zekâ gelişimine yönelik farklı etkinlikler de sunuyor bize.

Dört mevsim boyunca doğada oluşan değişiklikleri, bu değişikliklerin keşfini ve nedenini basit bir dille çocuklara anlatmayı öğreniyoruz kitaptan. Doğayı oyunlarla nasıl keşfedeceğimize dair de yol gösteriyor.  Küçük bilgiler yok değil. Örneğin, uğur böceklerinin etobur olduğunu biliyor muydunuz? Ben bilmiyordum! Ya karlı günlerin neden daha sessiz olduğuna dair bir fikriniz var mı? Bir de sürpriz olarak harika bir reçel tarifiyle karşılaşacaksınız kitabın ilerleyen sayfalarında.

Nuran Kansu’nun kendi çektiği fotoğrafların da kullanıldığı kitap, çocukların olduğu kadar büyüklerin de doğanın farkına varmasını ve doğaya çıkmanın yollarını anlatıyor bir nevi.

Yazarımız, “Çocuklar küçük yaştan itibaren doğayla bağ kurmaz, doğayı tanımaz, sevmezlerse gelecekte doğayla ilgili sorunlarla kim ilgilenecek?” diye de soruyor okurlara.

Büyük bir zevkle, bir çırpıda okuyacağınız rehber niteliğindeki bu kitabı her yaştan bireyin okuması dileğiyle.

Not: Nuran Kansu’nun duygusal zekâ, çoklu zekâ, doğa eğitimi ile ilgili farklı makalelerini okumak isterseniz www.oncecocuklar.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Çocuğumla Doğadayız

Nuran Kansu

Elma Yayınevi