Bazen gidip kitapevlerindeki bütün kitapları almak istiyorum, öyle yanı başımda dursunlar, sırayla onları okurum, diyorum. Sonra aç gözlülükle aldığım kitaplar kütüphanemizde bazen neredeyse bir yıl el sürmeden duruyor çünkü arada başka kitaplar da alıyorum! İşte öyle zamanlarda aldığım ve ne zamandır hadi oku artık, diye kendi kendimi dürttüğüm şahane söyleşi kitabını sonunda okudum; kendimi çok iyi hissediyorum.

Serhat Öztürk’ün Muazzez İlmiye Çığ ile yaptığı söyleşi Cumhuriyet tarihimizin özeti gibi. Kitabın ilk basımı 2002 yılında yapılmış. Benim okuduğum ise 2012 basımıydı.

Muazzez İlmiye Çığ, 20 Haziran 2014’te 100. yaşını kutlayacak. Çok şükür ki hala hayatta ve benim diyen gençlere taş çıkartırcasına bilgilerini paylaşmaya devam ediyor.

Devrinin çok ilerisinde yaşayan anne ve babaya sahip olan Muazzez İlmiye Çığ’ın annesi okula gitmemiş, bununla beraber eski yazıyı okuyabilen ve yeni harfler çıkınca onu da kolayca öğrenebilen, o günün koşullarına göre ileri görüşlü bir kadın. Öğretmen olan babası; “kızım olursa Fransızca öğreteceğim, keman dersi aldıracağım” diyen ve ilimle uğraşsın diye adını Muazzez İlmiye koyan aydın bir baba. İki erkek kardeşi de olan Muazzez İlmiye Çığ, ismine layık bir hayat sürmüş ve sürmeye devam ediyor.

Fransızca dersi, keman dersi, öğretmen okulu derken üniversite okumak isteyen genç kızın şansına, biraz da mecburiyetten Dil Tarih Coğrafya Fakültesi, Hititoloji bölümü…

Adını bile daha önce duymadığı Hititoloji, Sümeroloji ve Arkeoloji ile geçen uzun bir hayat! Çekilen yokluklar, sıkıntılar, yaşanılan savaşlar, ihtilallar…

32 yıl boyunca çalıştığı Arkeoloji müzesinde Hititler ve Sümerler ile ilgili tabletlerin 55 yıl dostluk yaşadıkları Hatice Kızılyayla ve Almanya’dan gelen bilim insanları ile birlikte tercüme ederek dünya literatürüne geçmesini sağlamışlar.

Kitapta, yazar Serhat Öztürk’ün harika sorularıyla Sümerler ve Piri Reis hakkında da bilgiler alıyoruz. Ayrıca, Muazzez İlmiye Çığ’ın bilimsel yazılarının yanında Sümer Uygarlığını yeni nesillere aktarmak için yazdığı romanlar ve çocuk kitapları olduğunu da öğreniyoruz.

Ülkemizin ilk Sümerologlarından olan Muazzez İlmiye Çığ’ı tanımayanlar, tanımak isteyenler, bir devri merak edenler için harika bir kitap!

Çivi Çiviyi Söker “Muazzez İlmiye Çığ Kitabı”

Serhat Öztürk

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları