Çocuk kitapları giderek popülerleşen bir alan haline geliyor. Bu da birçok güzel kitabın yayınlanması anlamına geliyor. Bazen çocuk kitapları gerçekten yalnızca çocuklar için mi yazılıyor diye merak ediyorum. Değindikleri konuların çarpıcılığı ve konuyu anlatış biçiminin sadeliği büyükler için de heyecanlı bir serüven sunuyor. Hem okuyan hem yazan hem de derdi olan herkes gibi ben de bazı çocuk kitaplarını gördükçe “Neden ben bunu böyle düşünemedim?” diye kendime soruyorum. Anna Llenas’ın Boşluk isimli kitabı da bunlardan biri. Yazar kitabın çizimlerini kendi yapmış. Diğer kitaplardan farklı olarak kartonlardan, iplerden, kâğıtlardan yararlanmış. Julia isimli karakterini de bu şekilde yaratmış. Bu fikri geri dönüşümle ilişkilendirmek de mümkün. Görselliğin illa ki beklendiği gibi süslü püslü ve olağanüstü olması fikrine de bir karşı çıkış belki de. Karton kız Julia hepimiz kadar sıradan ve gerçek.

Kitap Julia isimli bu kartondan küçük kızın kendini arayış hikâyesi. Julia mutlu biriyken bir gün içinde bir boşlukla kalakalıyor. Bu boşluğu görsel olarak bir oyukla anlatmış Anna Llenas. İçindeki boşluk Julia’yı mutsuz ediyor. Julia’nın karnının ortasındaki kocaman boşluk soğuk geçiriyor, boşluktan Julia’nın korkuları fışkırıyor. Git gide büyüyen boşluğu tıkamak için Julia yedikçe yiyor- bir çeşit duygusal yeme bozukluğu. Etrafında boşluğunu dolduracak bir “tıkaç” arıyor. İyi, iyi görünen, hileli, kötü bir sürü tıkaç deniyor. Ancak hiçbiri boşluğu doldurmaya yetmiyor. Aramaktan yorulan Julia’ya toprak sesleniyor: “Dört bir yanı araştırmayı bırak, kendi içine bak”. Julia kendi içine döndükçe boşluğun katmanlardan oluştuğunu görüyor, boşluktan sesler, sözcükler, müzikler ve renkler dökülmeye başlıyor. Kendi içindeki güzellikleri, hayalleri, söyleyecek sözleri fark ettikçe Julia’nın içinden sarkan ipler onu hayata bağlıyor. Kendi güzelliklerini başkalarıyla da paylaşıyor, başkalarının güzelliklerini de görüyor ve birlikte sevgiyi, hayal kurmayı, paylaşmayı ve dayanışmayı öğreniyorlar. Boşluk asla tamamen kaybolmuyor. Onun aslında nasıl bir çoğulculuğa ve yaratıcılığa sahip olduğunu görmek Julia’yı güçlendiren bir durum.

Boşluk bence çocuklardan ziyade büyükler için yazılmış bir kitap. Kendini değerli hissetme, bunu hissederken kendindeki güzellikleri görme, bunları başkalarıyla paylaşma ve birlikte çoğalma gibi konular üzerine düşündürüyor. Şiddetin, hırsın, rekabetin kendine yabancılaşmayı, anlamsızlığı ve mutsuzluğu yeniden ürettiği büyüklerin dünyasında çocuk kitaplarından öğrenebileceğimiz çok şey var.

Boşluk

Anna Llenas

Çeviren: Sanem Öge

Nesin Yayınevi Çocuk Cenneti Kitaplığı