Bu, resmini ilk kez bir kitabın kapağında görüşüm ya da kendimi yaşamadığım ama yaşamayı arzulayacağım bir maceranın içinde buluşum değil. Ama şaşırmadım desem de yalan olur!

Bu insanları anlamakta zorlanıyorum doğrusu. Benimle neden bu kadar ilgilendiklerini, neden bu kadar incelediklerini, hatta bana karşı neden tiksinme, korku ya da sevgi  (evet sevenler de var) gibi duygular beslediklerini hiç anlamıyorum. Benim onlara ilişkin hiçbir duygum yok neredeyse. Sadece merak ediyorum, o da, o garip formlarını ya da hayatlarını değil de bana olan ilgilerini. Gün geçmiyor ki hakkımda bir dedikodu yayılmaya başlamasın, kulaktan kulağa efsanelerim dolaşmasın.

Bir yandan beni öldürmek için akla hayale alınmayacak harcamalar yapılarak kocaman bir sektör yaratılıyor. Bu sektör üzerinden deli para kazanılıyor. Evler terk ediliyor. Silahlar kuşanılıyor. Dizi seyrederken bile gözyaşlarına boğulan duygusal kadınlar, beni gördüklerinde ellerde terlikleri ile birer savaş makinesine dönüşüyor, vs. Ve her şey, tüm bu emek,  bir köşe başında belirmemle alt üst oluyor.

Bir yandan da beni incelemek için bilim dalları yaratılıyor, laboratuvarlar kuruluyor. Tıptan adli soruşturmalara, nükleer araştırmalardan uzay çalışmalarına, mühendislik projelerinden toplumsal analizlere kadar beni temel alan çalışmalar yapmazlar mı, şaşırıp kalıyorum doğrusu!

Bu üne sahip olmak için ne yaptım bilemiyorum. Ve fakat işte yine karşımda kapak yüzü olduğum bir kitap! Mütevazılığı elden bırakmayıp kısa bir göz attım da şu kitaba,  bir koleksiyoner, e malumunuz bir boksör,  bir aristokrat bilim adamı mevzubahis. İlginç vücut özelleri olan (eksik ayak parmaklı, kısa boylu) boksör efendinin yolu, Nazi eşyaları koleksiyoneri bir adamcağızla kesişirken üstün ırk çalışmaları yapan bir de bilim adamı karışmaz mı işe? Eee bir de üzerinde gamalı haçlı bir anophthalmus Hitler böceği (ki favori karakterim kendisidir) girmez mi olayların içine! Ay bir an anda oldukça ilginç gelmeye başladı bu kitap, yüksek müsadenizle adam akıllı okuyayım bari ben de şu kitabı. Neme lazım yepyeni şeyler öğrenirim hakkımda belli mi olur?

Boksör Böcek

Ned Beauman

Çeviren: Sabri Gürses

Domingo Yayınevi