Bazen insan dalıp gider düşüncelere, sonra kendine geldiğinde saate bakar ve bu kadar ?dar zamanda? ne kadar çok şey geçti aklımdan der ve şaşırır ya? Şöyle bir döner düşündüklerine, bin bir türlü şey geçmiştir aklından. Kıyıdan köşeden, oradan buradan? Belki yıllar öncesine, belki yıllar sonrasına, anılarına ve hayallerine gitmiştir. Bazıları gülümsetmiş, bazılar ise hüzünlendirmiştir. Arada şaşırtanlar da vardır tabii. Kimler gelip kimler geçmiştir bu ?dar zamanda?.

Bazen de insan, kalabalık bir ortamda köşeye çekilip diğer insanları izler, onların davranışlarına anlam verip akıllarından geçenleri dillendirmeye çalışır ya. Kendince konuşturur onları; ağlatır, güldürür, çatıştırır yeri geldikçe?

Tıpkı Adalet Ağaoğlu?nun ?Dar Zamanlar?da hayat bulan roman dizisinin ikinci kitabı olan, ilk kez 1979 yılında yayımlanan Bir Düğün Gecesi kitabında olduğu gibi?

Farklı bir kurguyla kaleme alınan bu yapıtta birçok olgunun, insanların kendileriyle olan mücadelelerinden ülkenin siyasetine kadar, bir araya geldiğini göreceksiniz.

Doğrusunu söylemek gerekirse kitabın ortalarına geldiğim zaman ilerlemekte oldukça zorlandım, fakat kararlılık gösterip okumaya devam edince yavaş yavaş daha çok meraklanmaya ve daha çok haz duymaya başladım. Sonuna yaklaştığımda ise hiç bitmesin istedim?

Oldukça farklı anlatımıyla, alışılmış roman tarzının dışına çıkmak için tavsiye edilebilecek güzel bir yapıt.

Bir Düğün Gecesi: Dar Zamanlar II

Adalet Ağaoğlu

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları