Farklı duygular, farklı dürtüler, farklı ortamlarda ama aynı amaca doğru paralel çizgiler gibi kesişmeden akıp geçen iki yaşam, iki kadının hikâyesi.

İki farklı aile yapısından gelen iki insan. Melek Ulagay, burjuva bir aileden geliyor, Oya Baydar ise dar gelirli bir ailenin üyesi.

Melek Ulagay ve Oya Baydar?ın karşılıklı konuşması şeklinde hazırlanan bu kitabı okuduğunuzda bazı bölümleri hariç kendinizi macera filmi seyreder gibi buluyorsunuz.

Sosyalist devrimciliğin tüm sorunları çözüceğine dair bir düşünce yapısına sahip bu iki insan,  bu uğurda ömürlerinin en güzel yıllarını vermiş. Hapishanelerde işkence sırası beklemeler, dağa kaçmalar, kaçak bir hayata başlamak ve dağlardan Filistin?e geçiş, Almanya?da  12 yıl süren mülteci hayatı.  Elde var ?ne??

Siyaset tarafı ağır basan, tam anlamıyla bir dönemi ?kadın bakışıyla? anlattıkları gerçek yaşam hikâyeleri. Siyasi tarih, bir çok isim, tarihsel veriler ve farklı detaylar veren hikâyede zaman zaman sıkılmadım değil; bununla birlikte yaşananlar o kadar inanılmaz ve akılalmaz ki sık sık ?Bunu neden yapıyorsun / yaptın?? diye kadın kahramanlarımıza  sormadan duramadım. Rahat bir hayat yaşamak varken, bir genç kız olarak dağlara çıkmak niye? En garibime giden de parti içinde kimsenin birbirine soru soramaması. Yap deniyor, yapılıyor. Şuraya git, orada yaşa deniyor, yaşanıyor. Neden, ne zamana kadar, ya sonra diye soran yok? Bir ideaya inanmak böyle bir durum yaratıyor olsa gerek.

İnsanın inandığı uğurda kimse önüne geçemiyor. Nereye gidiyorsun diye soramıyor. İnanıyorum, istiyorum, yapacağım veya yaptım diyor. Sözün bittiği yerde burası zaten.

Dönemin en kanlı olaylarının da içinde yaşayan kahramanlarımız ki gerçek hayatlardan bahsediyorum, dönemi, kendi özel yaşamlarını, hissettiklerini tüm detayıyla anlatıyorlar ve özeleştiri yapmaktan kendilerini alamıyorlar.

Özellikle siyaset ve macera sevenlerin ilgisini çekeceğine inanıyorum.

Bir Dönem İki Kadın

Oya Baydar ? Melek Ulagay

Can Yayınları