İşte, bir kitap okudum hayatım değişti, diyebileceğiniz muhteşem eserlerden biri daha. Kitabı çok uzun yıllar oldu okuyalı. Ancak üzerimdeki etkisi hiç azalmadı. Bir insan hayatına bu kadar çok şeyi nasıl sığdırabilir diye şaşırıyor ve yaşamının içinde bir şekilde yer almış bu kadar çok tarihi karakterle geçen ömre imreniyorsunuz. Bu kadına, bir kadın olarak büyük hayranlık duyuyor ve aynı coğrafyayı paylaşmış olmaktan dolayı gurur duyuyorum.

15 yaşına kadar futbol fanatiği olan, hayatı boyunca makyaj yapmamış, elinden sigarasını düşürmemiş, dünyaya apaydınlık bakan bu sıra dışı kadının hayatına misafir olurken birçok tarihi karaktere rastlıyor ve bir coğrafyada olan biteni de kimi zaman acıtan kimi zaman da eğlendiren dili ile hayranlıkla dinliyorsunuz kendisinden. Dinliyorsunuz diyorum, çünkü kitabı okurken gerçekten de sanki bu sıra dışı, kendinden ?Dinozor? diye söz eden yaşlı kadınla karşılıklı oturmuş sohbet ediyor gibi hissediyorsunuz kendinizi.

Tabii soyadı olarak ?Urgan?ı seçmiş olmasının arkasında yatan ilginç gerekçe gibi, kendisinden Dinozor diye bahsediyor oluşu da yaşlı olması gibi basit bir sebepten ziyade bir başkaldırıyı, muhalif bir duruşu simgelemektedir.

Bırakın yaşamış olduğu yılları (1915 ? 2000), günümüz için bile son derece marjinal ve doğuştan muhalif olan bu muhteşem kadının yaşamına yaptığınız yolculuk, bir yandan sizi bilge bir ihtiyarla tanıştırırken, bir yandan da Cumhuriyet tarihimizin en ateşli zamanlarına onun öyküsünün içinden bakmanızı sağlıyor.

Bir Dinozorun Anıları

Mina Urgan

Yapı Kredi Yayınları