Bu sıralar tüm Ayfer Tunç kitaplarını okumaya başladım. Bundan sonra iki kitaptan oluşan bir serisini anlatmayı, paylaşmayı düşünüyorum.

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek ile tanıdığımız, hayran olduğumuz Ayfer Tunç inanılmaz bir zekâ ve örgüyle karşımda: Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi. Acaba nasıl kurguladı? ?Nasıl bir bellek? dedirten bir kitap. Çok özenli okuma istiyor. Kahramanlarımızın birbirleriyle yolları kesişiyor, bilmeden tanışıyorlar. Her bir kahramanın kendine özgü hayat hikâyeleri sayfalar arasında yer buluyor. Ve öyle bir hâl alıyor ki sonunda eksen, şaşırtıcı bir biçimde tamamlanıyor.

Peki, karmaşık ama düzenli bir şekilde tüm kahramanların birbiriyle ilintileri, sade ama oldukça edebi bir dille aktarılıyorken ben bu kitabı nasıl özetlerim. Çok sevdiğim bir arkadaşım ?Sen de çiz o zaman? dedi. Dedi ama nasıl çizebilirim, nasıl gösterebilirim diye inanın epey uğraştım. Sizlerle paylaştığım aşağıdaki çizim 464 sayfalık kitabın ilk 100 sayfasını anlatıyor. Ben bakınca çizime, bana oldukça mantıklı ve doğru geldi, umuyorum sizlere de öyle gelir.

Herkesin yolunun bir zaman diliminde kesiştiği inanılmaz hikâyelerle süslü, dramatik yapısı sağlam bu kitabı ısrarla tavsiye ediyorum. Sevgiler?

 

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi

Ayfer Tunç

Can Yayınları