Nerede sakin huzurlu bir ortam ve rahat bir koltuk görsem, kitabım nerede der oldum. Ya da sırf kitap okuyabilmek için huzurlu köşeler ve imkânlar yaratırken buluyorum kendimi. Artık yolda, orada burada, iki arada bir derede okumak; adeta keyfini yitirdi. Okuma anında bir takım konforlar ve hikâyeler arar oldum. Bir de son dönem okumaya başlayıp yarıda bıraktığım kitaplar da artmaya başladı. Bu sıralar kitap okumaktan çok kendi kitap okuma alışkanlıklarımdaki değişiklikleri analiz ederken buluyorum kendimi.

Kütüphanemde okumuş olduğum herhangi bir kitap ile göz göze geldiğimizde, aklıma bir iki cümle hemen geliyor, mutlaka bir ilk intibası var. Fakat detaylarını hatırlayabildiğim kitap sayısı o kadar sınırlı ki. Bu durum beni, okuduğum kitapları bir daha okumaya yöneltiyor. Özellikle önce altını çizdiğim cümlelerden okumaya başlıyorum, kendi kendime yine aynı satırı çizerdim deyince bir an değişmemişlik hissi kaplıyor, ama çoğunlukla çizili cümlelerin anlamsızlaşması ya da aşılmış konular olması içimde bir sevinç oluşturuyor. Demek ki yeni bir pencereden bakabiliyorum satırlara diyorum. Ama ancak tekrar okudukça hatırlıyorum bazı cümleleri.

Sizin de var mıdır okuduğunuz ve herkese tavsiye edebileceğiniz ama birkaç ana nokta dışında pek de detayını hatırlayamadığınız kitaplar?

Bir Çift Yürek kitabını okumam tam da bu hislerin neticesinde oldu. “Modern hayatın karmaşasından uzakta duygusal bir öykü” etiketiyle beynimde yer etmiş olduğunu fark ettim, tekrar karşılaştığımızda. Güzel kitaptır diyebilirim ama detay hatırlamıyorum. İçinde çizdiğim tek bir satır yok, belli ki o dönem kitap satırlarının altını çizme alışkanlığım yok imiş ya da bütüne odaklanıp detayları vurgulama gereği duymamışım, bunu şu an bilmek mümkün değil. Tek bildiğim elimde duran kitabın, yazarın bir çölde Aborjin kabilesiyle modern hayattan uzakta yaşadıklarını ve deneyimlerini içeriyor olmasıydı. Tekrar okuyorum ve bu kez zamana yayarak, yavaş yavaş okumak istiyorum. Kim bilir belki de ancak bu şekilde kitapla bir dahaki kesişmemizde hakkında birçok detayı hatırlayabileceğim.

Bir Çift Yürek

Marlo Morgan

Çeviren: Eren Cendey

Dharma Yayınları