“Çirkin insanlar görünmez olmaya o kadar alışıktırlar ki… Tek bir bakışla çirkin bir insan, onu fark edene umutsuzca âşık olur.”

O akşam Bozcaada’da çirkin bir adam güzel bir kıza âşık oldu…

Eylül 27 yaşında, hayatını özgürce yaşayan şımarık ama güzel bir kızdır. Her şeyin yolunda gittiği hayatı, bir gün geçirdiği talihsiz bir kazayla değişir. Kaza sonucu son bir ayını hatırlayamamaktadır. Arkadaşları ve ailesi, onu eski yaşamına döndürmek için ellerinden gelen çabayı gösterirler. Doktoruyla yaptığı bir görüşmede, doktor ona kaza geçirdiği gün giydiği giysinin ne olduğunu sorduğunda aslında kazadan bir evvelki gün, arkadaşlarıyla yaptığı Bozcaada gezisinde giydiği giysiyi söylediğini fark edince bir şeylerin yolunda gitmediğinden şüphelenir. İçgüdülerini dinleyerek Bozcaada’ya gider ve orada daha önce hiç tanımadığı bir adamla karşılaşır. O adam 28 yaşında, Bozcaada’da tek başına yaşayan, geçimini bir gazeteye karikatür, ada esnafına ise neşeli tabelalar çizerek sağlayan, “Tek” isimli çirkin bir gençtir. Tekin’in kısaltılmış halidir bu isim ve yaşantısından yola çıkarak ada halkı tarafından ona takılmıştır. Bu tuhaf ve çirkin adam, Eylül’e onu hatırlaması gerektiğini, çünkü kızın kendisine âşık olduğunu söylemekte ve bunu kanıtlamaya çalışmaktadır.

Film kazadan bir ay önce ve bir ay sonra olmak üzere gel-git’lerle geçtiğinden dolayı karışık gibi gözükse de güzel kurgulanmış. Seyirciyi içine çekip meraklanmasını sağlayabiliyor bu özelliği sayesinde. Her şeye sahip, hayatı mükemmel giden güzel bir kızın, korkularından dolayı adada mahsur kalmış, hayatı kendi halinde giden çirkin bir adama âşık olabileceğinin öyküsünü gayet naifçe işlemiş. Aslında âşık olmanın değil, aşkı hatırlamanın anlatıldığı bir film.

Farah Zeynep Abdullah’ın sıfır makyajla dahi gerçekten bu kadar güzel; Engin Akyürek’in ise çirkin bir adamı oynamasına rağmen oldukça yakışıklı olduğu bu filmin başrolünü esasında Bozcaada üstlenmiş gibi gözüküyor. 🙂

Nil Karaibrahimgil’in tatlı şarkıları ve Erdil Yaşaroğlu’nun neşeli karikatürleri ile güzelce süslenmiş bu filmde hem eğlenecek hem de hüzünleneceksiniz.

Yazan-Yöneten: Kerem Deren.

Oyuncular: Farah Zeynep Abdullah, Engin Akyürek, Ceren Moray, Onur Tuna

Yılı: 2014