Migren, Fibromiyalji, Huzursuz Bağırsak Sendromu, Troid, Depresyon, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Alerji, Aşırı kilolu olma hali. Bu rahatsızlıklardan en az birine sahipseniz (biri varsa diğerlerinin olması da kaçınılmaz) bu kitabı mutlaka okumalısınız.

 Dr. Banu Taşcı Fresko, bir Nöroloji uzmanı olmakla beraber aynı zamanda Yoga terapi uzmanı. Yıllarca yukarıdaki  bazı hastalıklarla savaşmış, gitmediği doktor kalmamış. İlaçlarla hep geçici çözümler bulmuş. Yaptığı araştırmalarda yiyeceklerin bedenini nasıl hasta ettiğini ve bu yiyeceklerden uzak durduğunda sağlığına kolaylıkla kavuştuğunu görmüş.

“Gıdalar beynimizi, dolayısıyla bedenimizi nasıl hasta ediyor?” sorusunun cevabını bizlerle paylaşıyor Dr. Banu hoca ve diyor ki “Bu kitap ruhunuza iyi gelecek”.

Beynini Doğru Besle bir reçete kitabı değil. Bu kitap bilgilendirici bir kitap. Gıdaların etkilerinden, hastalıkların nedenlerinden, çözümden ve tedavi yollarından bahsediyor.  Sebepler, sonuçlar, çözümler anlatılmış. Gerisi bireyin kendisinde bitiyor her zaman olduğu gibi.

Kitabı okurken kendinizde daha önce fark ettiğiniz ama adlandıramadığınız rahatsızlıklarınızı keşfedebilirsiniz. Örneğin ben, Tip IV Kontakt Dermatite Alerjiye sahipmişim. Metal enerjisi. Metal takılar hemen cildimde sulu kabarıklıklar ve kaşıntılara sonra da yaraya neden oluyor. Buğday, kök sebzeler, deniz ürünleri, kuruyemişler vb. çok tüketmemem gerekiyormuş. Gerçekten de öyle, hep bir şişkinliğe, midemde rahatsızlıklara sebep oluyor bu gıdalar.

Kitapta ayrıca yoganın, affetmenin, meditasyonun hastalıklara nasıl fayda sağladığı konularına da ayrı ayrı değiniliyor. Yoga Terapi Uzmanı ve bir tıp doktorundan gelen bu açıklamalar yoganın ayak parmak uçlarına uzanabilme esnekliğiniz ya da baş üstünde duruşunuzla aslında o kadar da çok ilgilenmediğini anlatıyor aynı zamanda.

Beynini Doğru Besle, farkındalık geliştirmekle birlikte, kişinin kendisini tanıması açısından harika bir yol gösterici ve muhteşem bir hediye olmuş bizlere.

Günümüzdeki yaşam koşullarını düşündüğümüzde belki siz, belki de tanıdıklarınız kitapta bahsedilen hastalıklarla mücadele ediyorsunuz. İyileşme yolunda bir adım için lütfen okuyunuz, okutunuz, paylaşınız.

Okuyan herkese şifa olması dileğimle.

Beynini Doğru Besle

Dr. Banu Taşcı Fresko

Hayy Kitap