Biyografi kitaplarının yanında son zamanlardaki merakım öykü kitapları oldu. Her bir öyküde faklı bir dünyada olmak, bambaşka insanların hayatlarına ortak olmak çok heyecan verici. Öyle öyküler okudum ki aklım onlarda kaldı, kalbimin köşesine yer etti. Son okuduğum Beşinci Köşe de bu öykü kitaplarından biri oldu. Dokuz ayrı öyküyle farklı yaşamlara dokunuşlar, iz bırakıyor benliğinizde.

Öykülerde iletişimsizlik sonucu biten ilişkilere, yazmaya çalışan ve sadece yazarsa var olacağını düşünen bir yazarın yanı sıra ?yalnız insanların? hayatlarına da ortak oluyorsunuz. Fotoğraf sanatçısı Sinan?ın kendinin farkına varmasına ve gündelikçi Zeliş?in yaşam mücadelesine şahit oluyorsunuz!

Gamze Güller öykülerinde yer verdiği çarpıcı sahnelerle sizi olduğunuz yere mıhlıyor ve bir an nefes alamadığınızı hissediyorsunuz! Gerçekten de nefes almadan okumanın tarifi bu olsa gerek!

Beşinci Köşe yazar Gamze Güller?in ikinci öykü kitabı. İlk öykü kitabıysa İçimdeki Kalabalık.  Okumaya değer.

Ne yapacağımı düşünmeli miyim? Planlamalı mıyım? Yapamıyorum. Otobüse bakıyorum. Beni geçmişin cehennemine götürecek olan metalik dev, hiç açık vermeden sessizce bekliyor. Birazdan ağzını açıp yutacak beni.

(Kitaptaki ?Son Durak? adlı öyküden alıntı.)

Beşinci Köşe

Gamze Güller

Dedalus Kitap