Mine Söğüt rüya görmezmiş, ama rüya tabirleri ve cin peri yalanlarını öyle masalsı bir iştahla yazmış ki okumak oldukça keyifliydi. Özellikle olduğunu sandıkları ve aslında olan kısımlar beni etkiledi.

Doktor Samimi, psikanaliz konusunda uzmandır. Hayatında geziniriz bir süre. Bir gün cin, perileriyle olan anlaşması bozulur ve savaş ilan eder. Pürtelâş Sokağı, kediler, Huriye Hanım?ın gerçek hikâyesiyle Beş Sevim Apartmanı?na yerleşir Doktor Samimi. Bir süre sonra planını uygulamaya başlar. Beş Sevim Apartmanı?na yerleştirdiği cin perili kimseli-kimsesizler ve aldığı notlar çocuksu, inatçı ve korkak bir günlük olarak elimize geçer.

Her hikâye anlatanın dilinden aynı masalsı tatla şaşırtır bizi?

?Pencerelerin öyküleri yaşamın sırlarını içinde saklar. İddiasız, mütevazı ama derin anlamlar taşıyan ve kurgusuz gelişen hayatlar, sayısız pencerede bir hayal gibi oynar biter. Kiminin, zaman zaman da olsa seyircisi vardır, ama çoğu bomboş bir salona açar perdelerini. Tek kişilik oyunlarla ya da kalabalık kadrolarıyla? Dramlar, eğlenceler, aşklar, kavgalar damların, gökyüzünün, karşı duvarın ya da karşı pencerenin kendilerini seyredip seyretmediğine zerre kadar aldırmadan, fütursuzca sahne alır pencerelerde.?

Şaşırtıcı ve bir solukta okunan bir kitap.

Sevgiler.

Beş Sevim Apartmanı

Mine Söğüt

Yapı Kredi Yayınları