Yılmaz Özdil bir gazeteci olarak rol modellerimden biri diyebilirim. Kitaplarını çıktığı gibi alır ve elimden hiç bırakmadan okurum. Bu kitabında da öyle oldu. Yazmak için bir süre beklemem gerekti ama geç olsun güç olmasın, değil mi?

Aynı zamanda ikimiz de Egeli olduğumuz için hemşerim diyebileceğim Yılmaz Özdil bu kitabıyla nostalji yaptırdı bana. Neler yaşamış ülkemiz… Mesela Soma Faciası… Mesela 17-25 Aralık Operasyonları… PKK’nin ülkemizde açtığı yeni yaralar… Hükümetin “Paralel” diye isimlendirdiği yapıya açtığı savaş… Balyoz, Ergenekon ve askeri casusluk davaları… Ve seçimler… Mahsum Korkmaz heykeli, Ak Saray, HSYK seçimleri, mezheplerin sorgulanması… Ülkemizde gündem o kadar hızlı değişiyor ki.

PKK terör örgütüyle ilgili satırları altını çizerek okudum. Ve İŞİD. Hükümetin El Nusra ile karanlık ilişkisini anlatan satırların da altını çizdim. Maalesef ülkemizin terörle boğuştuğu bugünlerde anlıyoruz ki ne olursa olsun terörü görmezden gelmemeliyiz. Ve kitaptan şu paragrafı size aktarmak isterim:

“ABD Ankara Büyükelçisi Ricciardone’ nin görev süresi iki ay önce bitmiş, yeni büyükelçi henüz gelmemişti. Ricciardone ‘emekli büyükelçi’ sıfatıyla açıklama yaptı, ‘Türkiye’yle Suriye konusunda anlaşamadık, çünkü Türkiye, bizim terör listesine aldığımız El Kaide uzantılı El Nusra ve Ahrar el Şam gruplarına destek verdi, bunlara yardım etmeyin dedik ama, Türk hükümeti bunlarla çalıştı, militanların sınır geçişlerine göz yumdu’ dedi.”

Bir gazeteci olarak bu kitabı alıp okumanızı tavsiye ederim. Zaten bilincinde olanlar, bilgilerini tazelerler; hala farkında olamayanlar ise belki bu kitabı okuyarak bilinçlenirler.

Beraber Yürüttük Biz Bu Yollarda

Yılmaz Özdil

Kırmızı Kedi Yayınevi