2014 Nobel Barış Ödülü’nün sahiplerinden birisi olan Malala Yusufzay’ın adını duymayan kalmamıştır. Gelin Malala’nın mücadelesini birlikte okuyalım.

1997 doğumlu Malala, Pakistan’ın Swat bölgesinde yaşadı. Babası tam bir eğitim aktivisti olan Malala, küçüklüğünden beri okumaya aşık bir çocuk olarak büyüdü.

Taliban kuvvetleri Pakistan’ın Swat Vadisini kontrol altına aldığında kız çocuklarının eğitimi için mücadele eden Malala, kadın hakları ve eğitim konularındaki aktiviteleriyle tanındı. Pakistan hükümetince de kendisine “Ulusal Barış Ödülü” verildi. Bir yandan Malala yaşadıklarını kaleme döküyordu. Yazılarında Taliban’ın yasaklarından, bu yasakların hayatını nasıl değiştirdiğinden bahsediyordu. Baba Yusufzay bir basın konferansında Taliban’ı eleştirdiği için ölüm tehditleri almaya başladı. Aynı süreçte Malala da uluslararası yayın yapan bir çok gazeteye röportajlar vermeye başlamıştı. Malala’nın “Dünyamın değiştiği gün” diye bahsettiği olay ise 9 Ekim 2012 tarihinde gerçekleşti. Okul servisiyle eve dönerken Taliban’ın düzenlediği saldırı neticesinde başından ve boynundan vuruldu. Tedavi için İngiltere’ye gönderilen Malala, mucizevi bir şekilde sağlığına kavuştu. Saldırı birçok dünya liderince kınandı. Malala Yusufzay, Time Magazine’in 2014 yılı “Dünyanın en etkili 25 genç ismi” listesinde de yer almaktadır.

Taliban’dan Önce, Ölüm Vadisi, Üç Kız Üç Mermi, Yaşam İle Ölüm Arasında ve İkinci Bir Hayat başlıkları ile okuyabildiğimiz “Ben Malala” başkalarının hayatından ilham alabilenler için ideal ve okunmaya değer bir kitap. Keyifli okumalar. 🙂

“Malala hanginiz?” diye sormuştu.

Kimse bir şey söylememişti ama birkaç kız bana bak­mışlardı. Yüzü örtülü olmayan tek kız bendim.

O anda adam siyah bir silah çıkarmıştı. Daha sonra bu­nun bir Colt 45 olduğunu öğrenecektim. Kızlardan bazıla­rı çığlık atmışlardı. Münibe onun elini sıktığımı söylüyor.

Arkadaşlarım adamın ardı ardına üç el ateş ettiğini söy­lüyorlar. İlki sol gözümden girip sol omzumun altından çıkmış. Sol kulağımdan kanlar akarak Münibe’nin üzerine devrilmişim. Bu yüzden diğer iki kurşun yanımda oturan kızlara isabet etmiş. Bir kurşun Şaziye’nin sol eline sap­lanmış. Üçüncüsü ise onun sol omzunu sıyırıp Kainat Ri-az’ın sağ koluna girmiş.

Arkadaşlarım daha sonra, ateş ederken adamın elinin titrediğini söylediler.

Hastaneye vardığımızda, benim uzun saçlarım ve Mü­nibe’nin kucağı kan içindeymiş.

Malala kim mi? Malala benim ve bu da benim hikâyem.

Ben, Malala

Malala Yusufzay

Çeviren: Doğan Yılmaz

Epsilon Yayınları