Küçük Mucizeler Dükkânı ve Bir Yumak Mutluluk?un ardından Bahçemde Yeşeren Umutlar çıkınca, ilk iki kitabın devamı sanarak hemen aldım. Hem de Küçük Mucizeler Dükkânı ve Bir Yumak Mutluluk?a bayılmamış olmama rağmen.

Ama Bahçemde Yeşeren Umutlar‘a bayıldım. Tamamen farklı karakterlerle bambaşka bir hikâye yaratılmış olmasına rağmen, kitabın sonunda Küçük Mucizeler Dükkânı ve Bir Yumak Mutluluk‘un ana karakteri Lydia Hoffman ile Bahçemde Yeşeren Umutlar‘ın Susannah’sının dördüncü kitapta bir araya geldiğini anladım.

Bahçemde Yeşeren Umutlar‘da Susannah adında, mutlu olduğu bir evlilik ile iki yetişkin çocuğa sahip bir öğretmenin, babasının ölümünün ardından geçmişini sorgulaması ele alınıyor. Geçmişinde gitmediği yollara gitseydi hayatının nasıl şekilleneceğine dair sorular Susannah’nın beynini kurcalarken yaşlı annesini huzurevine yerleştirip ailesinin evini, mobilyalarını, eşyalarını tasnifleyerek atılacak, saklanacak, birilerine verilecek olanları düzenliyor. Tabii bu her insanın hayatında başına gelebilecek durum, anıları yâd ederek hüzünlendiği, sevdiklerine ait manevi değeri olan eşyalara ne yapacağına karar vermek zorunda olmak gibi zor anları beraberinde getiriyor.

Bir yandan, lisedeyken birdenbire hayatından çıkarak ortalıktan yok olan sevgilisini, olayın üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen unutamadığı için onu bulabilmek adına bir dedektif tutuyor. Bir yandan, yıllar önce ölen genç ağabeyinin hayatına dair gizemleri çözmeye çalışıyor. Bir yandan, sevgilisinin kaybolmasından sorumlu tutarak ölene dek küs olduğu babasıyla içsel hesaplaşmalar yaşayıp babasına ait anılarla karşılaştıkça ve aile sırları ortaya çıktıkça babasını anlayıp kendisini ne kadar çok sevmiş olduğunu fark ediyor…

Olay örgüsündeki cevapsız sorular kitabın sonunda şaşırtıcı bir sürpriz ile çözülüyor. Ve bu sıcacık hikâye, bir sonraki Debbie Macomber kitabında Susannah’nın, Lydia’nın örgü dükkânının yanında bir çiçekçi dükkânı açmaya karar vermesiyle sonlanıyor…

Bahçemde Yeşeren Umutlar

Debbie Macomber

Çeviren: Ozan Aydın

Martı Kitabevi