“Mutlu bir aile, erken cennetmiş.”

Şimdilerde kim evlenip de ailesiyle yaşamaya devam ediyor? Tahmininizce çok az aile. Babam 9 Doğurdu oyununda Ali Poyrazoğlu, Civelek ailesini, yani aynı evin içinde yaşayan iki aileyi konu alırken, kendi uyarlayıp yönettiği bu oyunda evin babası Mahmut Civelek rolünü her zamanki ustalığıyla sergiliyor.

Evin annesi Zehra Civelek, 48 yaşında ev hanımıdır ve çoğu Türk annesi gibi ailesinde dengeleri sağlamak için eşiyle çocuğu arasında kalan ve onları idare ederken şekilden şekle giren yumuşak başlı bir kadındır. Evin oğlu Cafer Civelek ise 26 yaşına gelmiş olmasına rağmen halâ açık öğretimde ‘ev ekonomisi’ okumaktadır ve evin geçimine katkı sağlamadığı gibi sırtını dayadığı annesi ve babasıyla üst üste aynı evde yaşamaktadır. Cafer Civelek’in eşi Zeynep ise şımarık, bencil ve ev işleri konusunda son derece başarısız bir gelindir. Yapmacık tatlı dili sayesinde evin bütün işlerini yumuşak başlılığından faydalanabileceği kayınvalidesine yıkmıştır ve buna rağmen ısrarla kendi evlerine çıkmaları konusunda eşi Cafer’in beynini yemektedir. Evin babası Mahmut Civelek, 50’li yaşlarında, geçimini sünnetçilik yaparak sağlayan, orta gelirli bir ailenin reisidir. Geçim sıkıntısı, ülkenin vahim durumu, eşinin çocuklarına karşı çok yumuşak olması, oğlunun ilerlemiş yaşına rağmen hiçbir baltaya sap olamaması ve gelininin rahatlığı nedenleriyle asabi bir yapıya sahiptir fakat içindeki pamuk yüreğini de ailesinden gizleyemez.

Bir gün evin gelini Zeynep eve pür neşe gelir. Doktora gidip hamilelik testi yaptırdığını ve sonucun pozitif çıktığını söylediğinde eşi Cafer ve anne Zehra havalara uçarlar. Fakat bu haberi, dört kişinin geçim yükünü sırtında taşıyan ve bunun zorluğundan her fırsatta şikâyet eden babaları Mahmut’a nasıl vereceklerini kara kara düşünürler. Aynı akşam Mahmut, eve yine sinirli gelmiştir ve yine geçim sıkıntısından, ülkenin halinden dem vururken oğlu ve gelinine kendi evlerine çıkmadan çocuk yapmamaları konusunda uyarılarda bulunur, ancak çok geçmeden gelininin hamile olduğunu öğrenir ve küplere biner. Oturduğu yer dar gelir, demediğini bırakmaz ve kinayeli dillerle oğluna marifetiyle gurur duymasını söyler. Fakat doktorun verdiği kâğıda daha dikkatli baktığında Z’lerin karıştığını fark eder. Hamile olan, gelini Zeynep değil; eşi Zehra’dır. Olaylar burada değişir. Mahmut Civelek’in dünyası esas şimdi başına yıkılmıştır. Bu dar boğazda baba olacağı için oğluna kızıp, onunla dalga geçerken kendisinin bir çocuğu daha olacağını öğrenmiştir ve bakması gereken insan sayısının çoğalacağı gerçeği bir yana, yeni doğacak çocuğa nasıl bir gelecek hazırlayacağı muamması onu iyice asabileştirmiştir. Öte yandan, o yaşta halâ çocuk yapabilme gücüne sahip olmanın getirdiği gururla koltuklarının kabarmasının önüne de geçemez. Gelin Zeynep Civelek ise hem hayal kırıklığına uğramıştır hem de kayınvalidesi hamile olduğu için evin bütün işlerinin kendisinin üzerine yıkılacağını bilmektedir ve bu durum onun hiç de hoşuna gitmemektedir. Fakat Zeynep’te hinliklerin bini bir paradır ve ev işlerinden kurtulmak için Zeynep, bu hinliklerinin her birine teker teker başvuracaktır.

Usta oyuncu Ali Poyrazoğlu, Mahmut Civelek rolünü oynamamış; adeta yaşamış. Anne Zehra rolüyle Nur Gürkan, Cafer rolüyle Eser Ali ve Zeynep rolüyle Güneş Emir de ustalarından öğrendiklerini büyük bir başarıyla seyirciye sergilemiş, hepsi de orta gelirli bir ailenin küçük fertlerinin kendilerince büyük sorunlarını konu alan bu traji-komik oyunu oynarken, seyircinin oyundaki karakterlerle kendilerini özdeşleştirmesini sağlayacak kadar seyirciyi oyunun içine almışlar.

Oyunun sonunda Ali Poyrazoğlu, bu küçük aileye ilerleyen zamanlarda ne olduğunu anlatırken “Mutlu bir aile, erken cennetmiş.” sözüyle seyirciye güzel bir mesaj da verir. Ufacık sorunlarda eline bavulu alıp gidenler varken büyük sorunlarda çözüme ulaşmak için fertlerinin el ele verip, birbirlerine daha da kenetlendiği aileler için cennet, gerçekten de erken yaşanır.

Babam 9 Doğurdu

Uyarlayan-Yöneten: Ali Poyrazoğlu

Oyuncular: Ali Poyrazoğlu, Nur Gürkan, Eser Ali, Güneş Emir, Salam Sevim.