Küçükken çoğu şeyi merak etmişizdir. Çeşitli sorularla annemizin, babamızın veya ailenin diğer üyelerinin başını şişirmişizdir. “Meraklı olmak” insanın -onu iyi değerlendirdiği sürece- başına gelebilecek güzel bir şey. Merak araştırmayı doğuruyor bir nevi.  Bu kez kahramanımızın başına gelenler hep meraktan, çok değil 5 yaşında bir kız çocuğu o. Yaşının vermiş olduğu merak duygusu ailenin üyelerini hem eğlendiriyor hem korkutuyor.

Seattle’da yaşayan Perkel ailesi; anne, baba, 5 yaşında Gracie ve onun çılgın bira tutkunu Moe Amca’sından oluşuyor. Seattle’da günler hep “çisentili” geçiyor. Bir “çisentili” Seattle gününde Gracie’nin annesine “Babamın içtiği şeyin adı ne?  Hani şu sarı,  çişe benzeyen şey?” sorusuyla kitabımıza başlıyoruz.  Kitap “çocuklar için yetişkin kitabı, yetişkinler için çocuk kitabı” özelliğiyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

Birayı çıplak bir gözle tüm yönleriyle ele alan kitap, çocukların bira hakkında meraklı düşüncelerini giderecek, yetişkinler için de eski bilgilerini tazeleyecek ve bilgilerine yenilerini ekleyecek türden.

Biranın tarihinin eğlenceli bir şekilde anlatıldığı kitap, Robbins’in sıra dışı diliyle ayrı bir havaya bürünüyor.  Kitaptan sonra etrafınızdaki çekirgelere onların anlayacağı dilden bir cevap vereceğiniz için şanslısınız. Ayrıca ne çok bilmediğim bira markası varmış öyle!

B, Bira

Tom Robbins

Çeviren: Aysun Babacan

Ayrıntı Yayınları