Defalarca okudum, yetmedi. Hazel ve Gus’u çok sevdim. Hazel kadar güçlü ve cesur olmayı diliyorum. John Green inanılmaz bir kitap yazmış.

Kitabı okurken sanki ben de oradaymışım, hatta anlatıcı benmişim gibi hissettim. Olacakları biliyorsunuz, bunun önüne geçemeyeceğinizi de biliyorsunuz, ama umut etmekten kendinizi alamıyorsunuz.

Hazel Grace Lancaster, kitabımızın kahramanı. 16 yaşında ve kanser. Kendi başına nefes alamıyor, ciğerleri güçsüz. İnanılmaz bir genç kız olan Hazel, destek grubuna katılıyor. Çünkü annesi, on yedinci yılının kış aylarının sonunda Hazel’in depresyonda olduğuna karar veriyor. Hazel’in doktoru Jim de bir destek grubuna katılmasına karar veriyor. Hazel’e göre destek grubunun tek iyi yönü göz kanserine yakalanan Isaac.

Augustus Waters isimli yakışıklı karakterimizle tanışan Hazel’in hayatı değişiyor. Tabii Gus’un hayatı da değişiyor. Gus, kanser yüzünden bacağını kaybetmiş. Protez bacağı var. Cebinde sigara paketi taşır, ama içmez. Sevgili Hazelimiz ile zeki Gus’un öyküsü yeniden yazılıyor.

Hazel, Gus ve Isaac birlikte takılıyorlar. Birbirlerini anlıyorlar. Hazel dürüst.

En sevdiğim bölümü anlatayım. Gus ve Hazel birbirlerini daha iyi tanıyorlar. Gus, Peter Van Houten’ in yazdığı tek kitap olan Görkemli Izdırap’ı okuyor. Çünkü Hazel’in en sevdiği kitap. Hazel de Gus’ un en sevdiği video oyunun kitaplaştırılmış versiyonu Şafağın Bedeli’ni okuyor. Karakterlerimiz kitaplar bitince buluşacak. Ama Hazel Gus’u aradığında Gus, Isaac ile birlikte ve Isaac sinir krizi geçiriyor. Çünkü Monica, Isaac’ı kör edecek ameliyat öncesi onu terk ediyor. Bu bölümü seviyorum çünkü Gus “Acı hissedilmeyi talep eder.” diyor.

Karakterlerimiz Amsterdam’da unutulmaz günler yaşıyor.

John Green doğal ve samimi bir dille dünyada iz bırakmak, hatırlanmak isteyen karakterlere hayat vermiş.

Hem güldüm, hem ağladım. Özellikle sonlara doğru çok ağladım. Kitabın sonunu anlatmamak için kendimi zor tutuyorum. Mükemmel bir kitap.

Kitapta geçen bir Shakespeare cümlesi ile yazımı bitiriyorum: “Aklı çelinmeyecek kadar kuvvetlisi var mıdır?”

Aynı Yıldızın Altında

John Green

Çeviren: Çiçek Eriş

Pegasus Yayınları