İnsan, dünyaya gelip benliğinin farkına vardığında bir aynalar koridorunda bulur kendini. Kimi zaman annesidir aynası, kimi zaman babası, sevgilisi, kariyeri, çocukları ya da daha tanımadığı kendisi?

Peki, bu aynalar kırılırsa? Ya da var ama isli paslıysa ve kişi kendini bu aynalarda göremiyorsa? O zaman ne olacak? Aynasız bir yaşam mümkün mü? Yani insan bir aynaya bakmadan yaşayamaz?

?Kırmızı küçük bir çocukken, ilk kez insanların gözbebeklerindeki varlığını fark ettiğinde çok şaşırmıştı. Bazen babasının yüzüne iyice yaklaşır, gözlerini gözlerine diker, onun gözbebeklerinde kendi yansımasını seyrederdi. Minnacık bir varlıktı gözbebeklerindeki kendisi. Bir gözbebeğinde varolma isteğini hep içinde duyacağını o zamanlar bilememişti. Ona çocukça bir oyun gibi gelmişti bu. Gelgelelim bu istek yakasını hiç bırakmadı ve hayatı boyunca ?gözbebeği sendromu? giderek ağırlaştı. Küçükken sadece anne babasının gözbebeklerinde varolmakla yetinirken, artık neredeyse herkesin gözbebeğinde varolmak istiyordu.?

Kırmızı, Dr. Mavi?ye ?Başka bir seçeneği var mı insanın? İnsan başkaları tarafından beğenilmiyorsa, sevilmiyorsa, takdir görmüyorsa bir hiçtir.? diyordu. Kırmızı?nın elinde bir 0?ı vardı. ?Matematiğin en etkili, en güçlü sayısı sıfırdır. Değeri ne olursa olsun herhangi bir sayıyı 0?la çarpın sonuç hep aynıdır: 0.?

Ve Kırmızı elindeki 0?la sahip olduğu bütün değerleri çarpıp 0?lıyordu. Bir insan elindeki bir sıfırla sahip olduğu bütün değerleri yok ediyorsa nasıl olur da hayatını değerli kılmaya çalışabilirdi?

Dr. Mavi, Kırmızı, Gri, Beyaz, Sarı?

Romanımızın rengârenk kahramanları, aynaları ve sıfırları olan?

Okunmaya değer?

Aynalar Koridorunda Aşk

Mustafa Ulusoy

Timaş Yayınları