Hemen hemen bütün kitaplarını çok severek okuduğum Maeve Binchy’in son kitabı Aşk ve Çocuk‘u da yine severek okudum. ?Muhteşem bir kitap, sürükleyici, elinden bıraktırmadan sonuna kadar okutan bir hikâye? diyemeyeceğim. Sadece okurken karakterlere yönelik bir sıcaklık duyduğum, günlük hayatı anlatan bir roman olduğunu söyleyebilirim. Yani klasik bir Maeve Binchy kitabı.

Kitabın konusuna geçmeden önce, romanın Doğan Kitap?tan çıkan Türkiye baskısına verilen isim olan ?Aşk ve Çocuk?u son derece yanlış bir seçim olarak gördüğümü söylemek istiyorum. Zira kitapta bol bol çocuk mevzusu varken aşka dair duygular pek fazla yer almıyor. Oysa orijinal adı ne kadar da yerinde, çünkü kitabın ana konusu, Frankie’ye bakmak, Frankie’yi düşünmek, Frankie’nin ihtiyaçlarını karşılamak…

Binchy, her kitabında olduğu gibi yine sıradan insanların, gündelik yaşamlarını konu edinmiş. Hayattan kopuk yaşayan, başarısız ve alkolik Noel’den hamile kalan kanser hastası Stella’nın ölmeden önce bebeğini Noel’e emanet etmesi üzerine Noel’in yaşamı için bir amaç edinerek işine dört elle sarılması, alkolü bırakmak için çabalaması, gece kurslarına giderek işinde ilerleme çabasını ve küçük bebek Frankie’ye olan sevgisini okuyoruz. Frankie bir anda tüm mahallenin gözdesi olup tüm komşuların organize olarak ortaklaşa baktığı sevgiyle büyüyen bir bebek haline geliyor.

Hikâyede İrlanda toplumuna dair gelenekler ve Türkiye’ye oldukça uzak olan İrlanda aile yapısına dair örnekler var. Anne baba tarafından, 18 yaşına gelen gencin evinden ayrılmasının beklenmesi yahut ailesiyle yaşarken odasına kira ödüyor olması gibi.

Dinlendirici bir hikâye ile İrlanda’yı, meşhur publarını okumak isteyenlere tavsiye olunur…

Aşk ve Çocuk

Maeve Binchy

Çeviren: Zeynep Seymen

Doğan Kitap