Tomris Uyar ismi, duyulunca/okununca edebiyatımızdaki 3 büyük şairi kendine hayran bırakan kadın olarak akıllara gelir. Turgut Uyar, Cemal Süreya ve Edip Cansever. Onların birçok şiirinin ilham perisidir bu güzel kadın. Kimi ile evlenmiş kimi ile aşk yaşamış, kiminin ise dostluğu onun için yeterli olmuştur.

Ben ise tüm bu bilinenlerin dışında Tomris Uyar’la Aramızdaki Şey isimli kitabıyla yeniden tanıştım. İncecik bu öykü kitabı, Bursa yolculuğumun hem gidiş hem de dönüş seferlerinde eşlik etti. Yolculuk kitabım oldu ve çok iyi de oldu benim için. Bir şehirden bir şehre giderken kırmızının tonları arasında da seyahat ettim denebilir. Kitaplıkta yolculuk vaktimizi bekliyormuş meğer.

Kitap, temasına kırmızı rengi çalarak buram buram sonbahar kokuyor.

Yalın ve akıcı bir diliyle keyifle okuyacağınızı düşünüyorum. Öykülerinde bazen bir kadının bazen de kadınların hayatlarına değiniyor. Fiziksel çevrelerini anlatırken bir yandan da sizi onların ruhsal dünyalarına dair düşünmeye çağırıyor. Aslında tanıyorsunuz o kadınları, kimi sizsiniz (belki hepsinden bir parça) kimi bir yakınınız.

“Tahin-Pekmez Günleri” adlı öyküyü ayrı beğendim. Emekli, katı kuralları olan Şükran Hanım’ın tatilde komşusunun kızıyla karşılaşması ve bunun üzerine hem  kız hem de kızın çevresine olan önyargılarını sorgulamasını anlatıyor. Bunu Şükran Hanım’ın kendiyle konuşmasında hem de defterine düştüğü notlardan okuyoruz. Kitabın son öyküsü “Akşam Alacası”nda Edip Cansever’in Tomris Uyar’a adadığı doğum günü şiirlerinden biri yer alıyor. Edebiyatımızın en önemli şairlerini kendine aşık etmiş bu kadını bir de öyküleriyle tanıyın derim.

Keyifli okumalar…

Aramızdaki Şey

Tomris Uyar 

Yapı Kredi Yayınları