Anne Kafamda Bit Var, Tarık Akan?ın ilk ve tek kitabı. Sinema sanatçısı kimliğiyle tanıdığımız Tarık Akan 1980 askeri darbesinin ardından, 1981 başlarında Almanya?da yaptığı bir konuşma yüzünden yurda dönüşünde tutuklanır.

Sol görüşlü sanatçının Almanya dönüşü tutuklanmasıyla uzun bir yargılanma süreci başlar.  Bu süreç zarfında yaşadığı sorguları, uğradığı fiziksel ve sözel hakaretleri ve dönemin siyasi tablosunu anlattığı kitabı son derece yalın bir dille yazılmış. Kaldığı hücreleri, fareli koğuşları ve o koğuşlarda bitlenişini, siyasi şubede ve kaldığı koğuşlardaki sağcılar, solcular, devrimciler ve idamlıklar arasında şahit oldukları ve yaşadıklarını öylesine içten bir şekilde kaleme dökmüş ki aynı acıyı hissettim kitabın sayfaları boyunca.

Gözyaşlarıyla okuduğum kitapta aynı zamanda pek çok tanıdık isme ve önemli olaylara da değinilmiş. Ayrıca Yılmaz Güney?in Yol adlı filminin, o cezaevindeyken nasıl gizli saklı çekildiğini de öğrendiğimiz kitap, 1980 askeri darbesinin ardından yaşananları anlamak için önemli bir kaynak aynı zamanda.

Anne Kafamda Bit Var

Tarık Akan

Can Yayınları