Bu yıl ikincisi düzenlenen festival, “Bir arada film izlemek mümkün” çağrısıyla 20-25 Mayıs 2014 tarihleri arasında Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu ve Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek.

Engeli olan ve olmayan herkesi film izlemeye çağıran festivalin önemi Türkiye’de görme, işitme ve ortopedik engellilerin erişebildiği ilk film festivali olması. Festivalde Türkiye ve dünya sinemasından uzun metraj filmlerin yanı sıra kısa filmler ve belgesellere de yer veriliyor.

Onur Ünlü’nün Sen Aydınlatırsın Geceyi, Reha Erdem’in Şarkı Söyleyen Kadınlar filmleri festivalde gösterilecek olan filmlerden bazıları. Filmler görme engeli olanlar için sesli betimleme, işitme engeli olanlar içinse işaret dili ve ayrıntılı altyazı eşliğinde gösterime sunulacak. Yönetmen ve film ekibi ile söyleşiler de işaret dili çevirmeni eşliğinde yapılacak. Tüm gösterimlerin ücretsiz olması ise festivale erişilebilirliği kolaylaştırması bakımından önemli…

Yeni karşılaşmalar için fırsat sunan festivalle ilgili ayrıntılara http://www.engelsizfestival.com/tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.