Anka Kuşu, 06.06.1926 ? 31.10.2007 tarihleri arasında yaşayan, Bilim Adamı ve Siyasetçi Erdal İnönü ile yapılan röportajın kaleme alındığı kitap. Kitabın ilk yarısı Atatürk ile Erdal İnönü?nün babası ve Türkiye Cumhuriyeti 2. Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü ile ilgili anılarından ve o zamanın politik süreçlerine ilişkin yorumlarından oluşmakta. Kitabın diğer yarısı ise kendisinin bilim adamı ve siyasetçi kimliğini anlatmaktadır.
Hangi politik görüşe sahip olunursa olunsun toplumun tamamının Erdal İnönü sorulduğunda onun esprili kişiliği, içten ve bonkörce gösterdiği nezaket ve kibarlığı konusunda hemfikir olduğu hepimizce bilinen bir gerçek. Günümüz politik ortamında iyice alıştırıldığımız ve maalesef normalleştirdiğimiz saldırgan ve haddini aşan siyasi söylemlerin tam tersi davranış ve tutumlara sahip bu filozof, bilim adamı ve siyasetçinin yaşamını, görüşlerini keşfetmek, onun penceresinden cumhuriyetin ilk anlarına, önemli gelişmelerine, sürecine şahit olmak oldukça ilgi çekiciydi.
Kitabın yazarı Can Dündar?ın da dediği gibi, dünya literatürüne girmiş akademik çalışması için bile ?Aslında yeni bir şey değildi? diyecek kadar özgüven yüklü, tevazu sahibi Erdal İnönü?yle yapılan geniş kapsamlı son röportaj olma özelliğine de sahip kitap, merak ve hayranlıkla okunacaktır.
Anka Kuşu: Erdal İnönü Anlatıyor
Can Dündar
Can Yayınları