Rosalie eşini kaybetmiş, karşılıksız bir aşktan geri kalan boşluğu resim yaparak gidermeye çalışan kızı ve lise öğrencisi oğluyla birlikte sakin bir yaşam süren dul bir kadındır. Doğayı, çiçekleri çok sevmektedir. Kendi kadınlık sürecini doğanın akışıyla özdeşleştirmektedir. Oğluna İngilizce dersi vermek için gelen genç Amerikalı, onu çek etkiler. Önce kendine bile itiraf etmekten çekindiği duyguları, konuşmalarına ve hareketlerine farkına varmaksızın yansıyınca ilk tepkiyi çocuklarından alır. Ama ne pahasına olursa olsun, doğanın kendisine bahşettiğine inandığı bu aşkın peşinden gitmeye kararlıdır.

?O görkemli, güzel doğa benim üzerimde nasıl bir mucize gerçekleştiriyor ve inancımı kutsuyor! Çünkü ben inandım Anna, gülmedim, bunu için de güzel doğa şimdi beni ödüllendiriyor ve bedenim için planlanmış gibi göründüğü şeyi geri alıyor ama senin olması istediğinden farklı bir şekilde. Ruh, teslimiyet içinde bedenin onu etkisi altına alarak ağırbaşlı yaşlı kadın konumuna taşımasına izin vermiyor, onun yerine tam tersi oluyor, tam tersi canım yavrum.?

? ?Umut,? dedi Rosalie. ?Kim onu, senin talep ettiğin netlikte belirleyebilir ki? Umut, umuttur, onun kendine, senin deneyiminle pratik hedeflerini sormasını nasıl beklersin? Doğanın bende yarattığı şey o kadar güzel ki, ondan ancak güzellik bekleyebilirim ama sana bunun nasıl geleceğini, nasıl gerçekleşeceğini ve nereye varacağını söyleyemem. Umut bu; bir şey düşünmüyor; hele mihrabı, hiç düşünmüyor.?

Eserde beni en etkileyen anne ve kızın arasında geçen doğanın konu edildiği diyaloglar. Anne doğayı bütün kokularıyla içinde hissetmektedir. Tam bir romantiktir. Kızı ise resimlerinde doğayı betimlerken kullandığı geometrik biçimlerle anneyi şaşırtmaktadır. Kişisel bakış açısının yansıtılması ve kalıplaşmış olanın dışına çıkmanın önem kazandığı 20. yüzyılın başlarındaki çağdaş sanat akımlarına atıfta bulunuyor. Bu bağlamda romanın Kapağında Gustav Klimt?in bir eserinin yer alması da çok anlamlı.

Thomas Mann, 20. yüzyılın en önemli alman yazarlarından biridir. 1929 yılında Nobel Ödülü?nü almıştır. Nietzsche, Goethe ve Schopenhauer fikirlerinin etkileri eserlerinde görülür. Aldanan kadın, yazarın ölmeden önce tamamladığı son öyküsüdür. Kitap, dönemin kadınının kendi içindeki çelişkilerini ve toplum içindeki yerini çok net bir şekilde ortaya koyuyor.

Thomas Mann

Aldanan Kadın

Çeviren: Esen Tezel

Can Yayınları