Tiyatro oyunları ile ilgili de yazma konusunu duyduğum an bir duygu karmaşası yaşadım. Okuduklarım hakkında yazabilme fikri ne kadar büyük bir coşku uyandırdıysa, izlediğim ve izleyeceğim oyunlar hakkında paylaşımda bulunabilmek de beni o kadar heyecanlandırdı. Yazmak, okumak ve tiyatro hayatımın oldukça büyük bir kısmı. Ama bir sıralama yapmam gerekirse tiyatro bir tık daha öne çıkacaktır. Acaba ilk olarak hangi oyun hakkında paylaşımda bulunsam düşüncesi başta kaos yaşatsa da biraz düşününce kararımı verdim. Paylaşacağım ilk oyun Aklı Havada (Ahmet Önel) olmalıydı. Bu sezon izlediğim en akılda kalıcı ve büyüleyici oyundu.

Yıllar yıllar önce İstanbul’un en bilindik simgelerinden biri olan Galata Kulesi’nden Üsküdar’a uçmayı aklına takmış Ahmet Çelebi’nin öyküsü. Oyun sanki hiç uyanmak istemeyeceğiniz bir rüya tadında başlıyor. Oyun boyunca sanki “gerçek” dünyayla bağınız kopuyor ve tamamen Ahmet Çelebi’nin rüyasına dahil oluyorsunuz. Danslar, müzikler, Galata Kulesi ve Kız Kulesi canlandırmaları… Yaşattığı keyfin yanı sıra, sonrasında kendi adıma bilmediğim birçok detay hakkında beni araştırmaya teşvik etmesiyle de ayrı bir kazanım oldu. 10. yüzyılda İmam Cevheri’ nin uçuş denemesi, Hezarfen’in kelime anlamı, Leonardo Da Vinci çalışmaları, Ömer Hayyam… Bu rüyaya ilham olmuş her kişi ve öğe hakkında bilgi edinme vesilesi.

Bitmek bilmeyen bilgi denizinin içine yolculuk yapabilme fırsatı.

“…

Hiçbir yaptığınla yetinme, geç öteye.

Bir şey daha var bütün yaptıklarından başka…”

Ömer Hayyam

Öte yandan Kız Kulesi ve Galata Kulesi, İstanbul’un muazzam bu iki eserinin, oyunla birlikte bendeki yansımaları farklı bir boyut kazandı. Özellikle Galata Kulesi’ni her gördüğümde bırakın Hazerfen’in uçmayı deneyimlemesi, bir kişinin seneler evvelinde böyle bir hayale sahip olması bile bende farklı bir his uyandırıyor. Özellikle günlük hayat rutininde cesaretimizi kaybettiğimiz anlarda hayallerinin peşinden gitme konusunda ilham olabilecek nitelikte bir düş izlemek isteyenler için biçilmiş kaftan.

Aklı Havada

Bakırköy Belediye Tiyatroları

Yazan: Ahmet Önel

Yöneten: Ali Yenel