Şilili yazar Alejandro Zambra, İspanyolca yazan en iyi yazarlar arasında gösteriliyor. İkinci romanı Ağaçların Özel Hayatı doğrusunu söylemek gerekirse isminin güzelliğine kapılarak aldığım ve iyi ki almışım dediğim bir kitap.

Kitabımızın kahramanı Julian edebiyat öğretmeni ve kendi deyimiyle Pazar günü yazarı. Haftanın beş günü öğretmenlik, bir günü –Pazar- yazarlık yapıyor. Yazarlığını en çok üvey kızı Daniela’yı uyutmak için anlattığı hikayelerde kullanıyor.

Eşi Veronica’nın bir akşam resim kursundan dönmemesi ile zihninde hareketlilik başlıyor, Veronica’nın dönmemesi ile ilgili kurmacaları, eski sevgilisi ile ilgili olan yaşanmışlıkları, üvey kızı Daniela’nın geleceği ile ilgili gerçekleşmiş hissi veren planlarıyla romanımız devam ediyor.

Ve yazarın söylemiyle “Kitap o (Veronica) dönene ya da Julián onun dönmeyeceğine emin olana dek sürüyor.”

Kitap bittiğinde kalp atışlarımın hızlanmasını, tuhaf bir heyecana bürünmemi engelleyemedim. Yüreğimde bir yerlere dokundu.

Su gibi akıp giden sayfalar sonunda bitti diye çok üzüldüğüm ve bu satırları yazarken hala kalp atışımın hızlanmasına anlam veremediğim nadide eserlerden biri. Bu etkiyi bende bırakmasını sağlayan çevirmenimiz Çiğdem Öztürk’ün payının büyük olduğunu düşünüyorum. Emeklerinize sağlık.

Ağaçların Özel Hayatı

Alejandro Zambra

Çeviren: Çiğdem Öztürk

Notos Kitap