“an bitmesin’ biricik yakarıdır kozmik boşluğa…

gece, ıssızlığıyla hizalarken haşarı yıldızları”

Gün yitimiyle renk değiştiren düşlerim, bir umut sarılır gün’e. Bitmesin, gün geceye kavuşmasın. Yıldızlar… bir avuntudur yalnızlar için /aldanırım. Sesim saklanır boşluğa / yankı olur/yıldız olur, susarım.

sokak lambaları hep yalnızdır, ölesiye hüzün yüklü

geceye mi salt, bilinmez, bakarlar öyle, gri saatlere

Beni anlatır bu sokak lambaları; sessiz ve gri. Seni hatırlatır; hüzün rengi sözlerini. Giderken bıraktığın öfke karatır geceyi, bilemezsin. Şehrin ışıkları yanarken / her ev kendi yalnızlığına çekilir. Eskiyen mutluluklar aydınlatır geceyi.

“senden bana bu günbatımı kaldı

ne peki benden sana, ‘yanık söz’ mü”

Günle birlikte gittin. Sözler geceye saklandı / düşler geceye. Sancılı bir geçmişi taşıdık birlikte; umutla, aşkla. Ne zaman yaklaşsak güneşe / ellerimiz yandı. Vazgeçmezdik belki / kelimeler eskimeseydi. Ne kaldı dün’den sana, eksik yaşam mı?

“eğil diyor yankı, eğilmek erdemdir zamana, yamacındaki

şu yedi kovan nasıl özümsemişse, solgun yaralı mülkünü

nasıl armağan kılmışsa aşka, sen de yalnızlığını sav düne

tütsülerle, nektar renklerle çevrelendiğin suya kal, çünkü

bir adasın sen, diyor içsesin; alış, kıyılarını bezeyen hüzne”

Dalgaları yüreğime taşısa da rüzgâr / sönmez dilimdeki yangın. Sus, dedi zaman, alış yalnızlığa ve eğil / bir adasın evrende. Sahile vurdukça yenilense de an, hüzün yerleşir düşlerime. Bilirim, kabullenmek erdemdir, suyun köpüğe ihanetini. Alış, dedi zaman, alış kayan yıldızlara.

Hilmi Haşal’ın ilk şiirleri ve yazıları “Kırcali Yeni Hayat” gazetesinde yer aldı. Yazma serüvenine Oluşum, Dönemeç, Şiir Ülkesi, Tını, Yeni Biçem, Şiir-lik, Milliyet Sanat, Bahçe, Defter gibi dergilerde devam etti. “Son siren Kuşu” dosyasıyla Altın Koza şiir ödülünü (1993) ve Behçet Aysan’ı Anma ödülünü aldı.

Yol Boyu Notları adlı kitabıyla, 1994 ORSEV “Vedat Güler Şiir Ödülü”’ yarışmasında mansiyon aldı. Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen, 2002 Ahmet Hamdi Tanpınar Şiir Yarışması’nda, “Bursa’da Aşk” şiiriyle ikinci oldu. Eskişehir Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği (EKSED) 2006 Yunus Emre Şiir Yarışması birincilik ödülünü kazandı.

Bursa’da yayımlanan Yeni Biçem dergisinin yayın yönetmeni yardımcılığını (72 sayı) yapan şair Hilmi Haşal, halen Eliz Edebiyat dergisinin yayın yönetmenliğini yapmaktadır.

Şiirlerinde insanı anlatan şair, yoğun duygularla sarmalanmıştır.  Doğa en büyük destekçisi, imgeler yol arkadaşıdır. Kaleminin ucunda güçlenen kelimeler, onun şiirlerini anlamamızı kimi zaman zorlaştırır. Geri dönüşlerle ivme kazanan anlam, hayal dünyamızda yeni pencereler açarak ilerler. Şiir, şairin ayakta kalma biçimidir. Yaşamında Onu etkileyen her şeye dokunur; geçmiş, gelecek, sevgi, yalnızlık, iklimler, şehirler, ölüm…

Ada Yamacında Yedi Kovan kitabı yedi bölümden oluşuyor. Ana teması yalnızlık ve sevgi olan bu kitap, yaşanmışlıkların söze yansıması. An’ı yakalamayan çalışan şairin, geçmişin gölgesinde tuttuğu notlar, yine güçlü imgeler buluşmuş.

Hilmi Haşal’ın şiirleriyle yaptığım yolculuğa sizi de dâhil ettim. Bu yolculuğun beni götürdüğü duygu duraklarında soluklandım/sınandım.

“güz, yaralı kalmaktır gül için, öteki mevsimlere

Ada Yamacında Yedi Kovan

Hilmi Haşal

Mühür Kitaplığı